To letos nejdůležitější očima předsedy

V Praze 22.8.2018

Atletické léto

Tentokrát začnu od mládeže

Kdo z mladých se nedostane na ty nejvrcholnější dorostenecké a juniorské závody, většinou si  užívá prázdnin, až koncem července se jede na soustředění. Tentokrát se 28.července na týden zcela zaplnilo duklácké výcvikové středisko v Harrachově. Následoval týden volna nebo tréninku na Julisce, a 12.8. vyrazil Martin Chyba s početnou skupinou dorostu do Čáslavi. Teď už se chystáme na podzimní závody, jak to jde (dráha na Julisce je v rekonstrukci).

Na velkých soutěžích mládeže jsme měli pouze příslušníky našeho SDJ (ještě ne členy oddílu) Nikoletu Jíchovou a Davida Rybu. Na Mistrovství světa juniorů v Tampere oba uspěli, když se probojovali do semifinále. Jíchová zaběhla 100 m př. Za 13,83, Ryba stodesítku za 13,75.

Kategorie do 23 měla letos mezistátní utkání 8. července v Krakově. Své disciplíny tam vyhráli tyčkař Dan Bárta s 531 cm, trojskokan Jiří Zeman - 15,66 m a 100 m Barbora Dvořáková - 11,78 s. Vícebojařské mezistátko ve Francii bylo úspěšné pro Kateřinu Dvořákovou, když napomohla 2. místu družstva výkonem 5531 bodů.

Diamantová liga měla na programu další mítinky. V Paříži 30.6, Jakub Holuša finišoval jako nejlepší Evropan na pátém místě v novém českém rekordu 3:32.85. První a zatím jediné letošní české prvenství vybojovala oštěpařka Nikola Ogrodníková 5.7. v Lausanne výkonem 65,02 m, pátý skončil Tomáš Staněk v kouli – 20,99 m. 13. července v Rabatu skončil na 3. místě oštěpař Jakub Vadlejch výkonem 85,31 m, čtvrtý doběhl Holuša na 1500 m za 3:33,80. 21.7. v Londýně skončila Ogrodníková druhá výkonem 65,36 m. Její tři starty na DL a třetí, první, druhé místo – celkově druhá!

Mistrovství ČR na Kladně jako generálka a pro někoho jako poslední rána na limit pro Mistrovství Evropy bylo 28.-29.7. pro Duklu tradičně úspěšné. Našich 12 + 1 vítězství: Maslák 400 m 46,09 (R 45,66), Friš 1500 m 3:55,06, 400 m př. Brož 50,16 a Hejnová 56,08, 3000 m př. Kovář 9:01,97, výška Bába 2,14, tyč Kudlička 5,50, koule Červenková 16,39 a Staněk 21,52, kladivo Šafránková 66,98, oštěp Ogrodníková 62,24 a Frydrych 83,85, navíc 800 m Hodboď (ASC Dukla, oddíl Hradec Král.) 1:47,36. Druhých míst jsme vybojovali 14, bronzové medaile 4.

Mistrovství Evropy v Berlíně zůstalo trochu za očekáváním jak pro některé duklácké opory, tak pro celou českou výpravu. Na obvyklé opory reprezentace dolehly zdravotní problémy, ono 10 let i více na špičce dá tělu zabrat i při maximální péči masérů, fyzioterapeutů i lékařů. Velký tréninkový objem v potřebné intenzitě a závodní vypětí, byť  zkušenými trenéry dávkovány co nejoptimálněji, to není, jak se říká, „sport pro zdraví“. Není to poprvé a není to nic tragického. Prostě je tu zase jednou postupná výměna generací. Takže to o zraněních a nemocech stačilo a dál, co z našeho pohledu nejvíc zaujalo.

První šel na finále v úterý 7.8. Tomáš Staněk. Kouli druhým pokusem poslal na pěkných 21,16, což stačilo bohužel „jen“ na 4. příčku.

Středa začala postupem oštěpařů Vadlejcha a Frydrycha z kvalifikace, to ostatní byla černá můra. Nečekaně z pomalého rozběhu nepostoupil na 1500 m Holuša, v semifinále na 400 m si sice Pavel Maslák zaběhl výkon roku 45,59 s, což na postup do finále nestačilo, stejně jako 56,03 na 400 m př. Zuzany Hejnové.

Čtvrteční dopoledne bylo ve znamení postupu obou oštěpařek. Bohužel na to nenavázalo odpolední mužské finále, kde Vadlejch skončil osmý s 80,46, Frydrych se musel spokojit s postupem do dvanáctky.

V pátek se to pro začalo definitivně obracet. Nejprve postup štafety 4x 400 m se třemi dukláky (Šorm, Müller, Maslák) v novém českém rekordu 3:02,52. Nejvíc se letos na ME dařilo oštěpařkám. Pro českou výpravu obrat k medailím zařídila Nikola Ogrodníková, když hned 1. pokusem dlouhým 61,85 m vybojovala stříbrnou medaili. Nečekanou sedmou příčku obsadila Irena Šedivá, které se skoro všechny hody vešly do jednoho metru (jak se říká „házela to do kýble“), nejdelší pak na 59,76 m.

Sobotní program byl pro nás zajímavý finálem čtvrtkařské štafety. V pozměněné sestavě o fous nezopakovala výkon z rozběhu a za 3:03,00 brala 7. místo. Příjemným překvapením bylo skvělé vystoupení Lukáše Hodbodě na 800 m, který se dostal na ME jen díky těsně splněnému limitu, v Berlíně však řádil. V rozběhu si zlepšil osobní rekord na 1:46,50, ze semifinále postoupil za 1:46,57, ve finále bojoval srdnatě o vyšší příčky, nakonec se musel spokojit s 8. místem, ovšem opět ve výborném čase 1:46,60. Tři půlky v jedné desetině a s osobním rekordem v disciplíně, kde při taktických bojích „vteřina žádná míra a pak je to o dlaň", ukazují, že Lukáš má v dobrém tempovém běhu na mnohem víc.

Neděle byla pro nás jen štafetová. Skvělým časem 38,94 na 4x 100 m postoupila sestava s Velebou a Maslákem do finále, do kterého však kvůli svalovým problémů Veleby nemohla nastoupit.

I když to tradičním oporám úplně nevyšlo, nakonec tedy byla Dukla na Evropě přeci jen vidět. A v mladých jako je Hodboď, čtvrtkařka Seidlová, čvrtkař-překážkář Müller,  Irena Šedivá či koulařka Červenková je budoucnost atletiky na Julisce.

Barbora Špotáková letos nezávodí, ale prožívá svůj další životní rok. 14. července přivedla na svět druhého syna Darka. Trénovat začne v září, závodit v říjnu…  A při velkém vzpomínání na 21. srpen „prasklo“, že přesně před 10 lety - 21.8.2008 porazila v Pekingském olympijské finále posledním hodem Rusku Abakumovou.