První část hlavní sezóny očima předsedy

Naše atletika na jaře 2018

Úvod začnu smutně - vzpomínkou na Jaroslava Brabce.

20. května nás zastihla smutná zpráva o smrti bývalého koulařského šampióna a našeho dlouholetého úspěšného trenéra. Naposledy se s ním 28.5. ve strašnickém krematoriu byli rozloučit četní svěřenci, zástupci Dukly a Českého atletického svazu. Jardo budeme dál makat i za Tebe!

Na jarních soustředěních v Itálii (hlavně skokani a mládež), Španělsku (víceboj, oštěp), USA (střední tratě), Maroku (běžci) i Jižní Africe (oštěp) šel postupně trénink do kvality a to až takové, že si naše oštěpařky v Potchefstroomu vlastně dlouho před domácí sezónou, 12. dubna  Nikola Ogrodníková a 19.4. Irena Šedivá výrazně zlepšily svá absolutní maxima na 65,61, resp. 60,51 m.

Náš oddíl kvůli plánované rekonstrukci dráhy uspořádal už na jaře co se dalo: vedle obvyklých pražských mistrovských závodů vyčnívaly pořadatelsky i celostátně 3 významné akce.

První kolo Extraligy proběhlo na Julisce 19. května. Že naši muži vyhrají o 35 bodů nad Brnem, které nás loni docela potrápilo, nebylo tak velké překvapení. Ovšem druhé místo žen v premiérovém startu v nejvyšší soutěži bylo skoro jako zjevení.

Vesměs v úvodních startech sezóny na sebe např. upozornili sprinteři, kteří vedle svých početných individuálně získaných bodů zaběhli na 4x 100 m dlouho u nás nevídaný čas 39,79 ve složení Veleba, Maslák, Šorm, Brož. Na 400 m přek. si o účast na letním ME v Berlíně časem 50,35 řekl Vít Müller, na 5000 m se na prvních dvou místech lehce proběhli Jakub Holuša za 14:35,15 a Jan Friš 14:36,08. Svůj potenciál ukázal Zdeněk Kubát, který se v trojskoku zlepšil na 15,20, i když tentokrát ještě s větrem. „Povinné“ vítězné body v průměrných výkonech (výška, tyč atd.) zde nezmiňuji.

Ženy téměř v plném nasazení potvrdily vysokou výkonnost. V úvodu jediným pokusem rozhodla oštěp Ogrodníková - 64,19 m. Výborné byly dále překážky Kateřiny Dvořákové – 13,56 s, dálka Kateřiny Hýskové 6,34 a koule Markéty Červenkové – 16,76 m, bojovaly běžkyně. Nejvíce bodů pro družstvo získaly Zuzana Hejnová a sestry Dvořákovy.

Memoriál Josefa Odložila se 4. června letos opravdu povedl. Vhodný termín přivedl vedle české špičky a světových hvězd i široký prostor pro naše dobré závodníky v Dukla mítinku, pěkné bylo i závodění žactva a přípravek. Potěšila letos početná divácká kulisa. K vidění byla v té době nejrychlejší světová stovka roku. Američan Mike Rodgers prolétl rovinku na Julisce za 9,92 s. Světová byla i koule, kde zvítězil olympijský vítěz Ryan Crouser  USA s 22,31 m a třetí skončil Tomáš Staněk 20,71 m. Ve stejnou dobu vrcholil i oštěp, kde si Jakub Vadlejch hodil 89,02 m – druhý životní výkon. Osobní maxima zaběhli překážkáři: junior Adam Šufliarský 110 m za 14,11, K. Dvořáková 100 m za 13,47 s, na „Evropu“ se výkonem 50,23 s na 400 m přek. kvalifikoval Michal Brož. 3. místo a limit na ME po zdravotních problémech stačilo ke spokojenosti Jakubu Holušovi v čase 3:36.98 s v běhu na 1500 m. Na 200 m se vylepšila Barbora Dvořáková výkonem 24,19 s.

Mistrovství ČR dorostenců, dorostenek, juniorů a juniorek – pořadatelsky velmi obávaný obtížný „Gigant“ jsme 23. – 24. června uspořádali k naprosté spokojenosti všech zainteresovaných. Naši trenéři měli radost jednak z výkonů řady svěřenců, jednak mohli rozhodit svoje sítě. V Praze se tak daří spolupracovat formou hostování či trenérského vedení hlavně s týmy jako je ASK Slavia, Atletika Jižní Město a dalšími. Zlaté medaile získali junioři Jan Jirásek v dálce za 7,21 a Jana Novotná ve výšce – 1,74 m, stříbro René Sasyn na 5000 m – 15:11,10, Adam Šufliarský na 110 m přek. – 14,25 a Novotná v dálce – 5,85 m. Bronz získal Sasyn ještě v běhu na 1500 m za 4:11,09. Třetí byla i dorostenecká štafeta 4x 100 m v sestavě Ayeni, Macík, Kupka, Adam v čase 44,37.

Na mezinárodním poli se zmíním hlavně o startech na Diamantových ligách. Hned na první 4.5. v Doha zabodoval Jakub Vadlejch 3. místem za výkon 86,67 m. Čtvrtý skončil 26.5. v Eugene s 85,40 m, Zuzana Hejnová tamtéž v čase 55,36 s skončila šestá. 3. místo a svoje první body do seriálu DL získala 7.6. v Oslo oštěpařka Ogrodníková – 61,56 m. Staněk skončil v kouli 5. – 20,82, nejlepší čas roku si zaběhla rovněž pátá Hejnová – 55,16. Na Zlaté tretře 13.6. v Ostravě si cenné skalpy s výjimkou dvou přemožitelů skoro všech koulařský hvězd posledních let mohl připsat Staněk za výkon 21,46 m. Oštěp vyhrál Vadlejch 88,36, když k tomu, aby konečně padla devadesátka, chybělo snad jen pár stupňů Celsia. Jakub Holuša 30.6. na DL v Paříži skvěle využil kvalitního startu a v nejvyšší konkurenci doběhl na pátém místě a časem 3:32,85 překonal svůj vlastní 2 roky starý český rekord.

Žactvo mělo jako nejvýznamnější jarní událost Přebor Prahy, kde jsme získali mj. 3 zlaté zásluhou Marie Ljunggren (60 m 7,99), Terezy Dvořákové (300 m 42,17) a Maximiliana Matolína (1500 m 4:35,13).

Mladší žactvo získalo rovněž na Přeborech Prahy řadu medailí. Druhý na 1000 m doběhl Benjamin Svoboda za 3:11,27 a štafeta 4x 300 m Čáha, Radzo, Mrkvička, Svoboda – 3:05,22, bronz bral Matěj Radzo – 300 m za 45,11.

Přípravky jsou koncipovány hlavně jako příprava pro budoucí sportovní, možná atletickou kariéru. Závodí se prakticky na každém tréninku, i když ne na těch „pravých“ atletických disciplínách, prioritu má všestranný rozvoj. Takže i když i přípravka měla i své „opravdické“ závody, výkony z nich teď opravdu ještě nejsou důležité, uvidíme za rok, dva, tři.

Vítězi celé Extraligy se stali naši muži i ženy, když na 2. závěrečném kole 1.7. v Ostravě si naše družstva prohodila pořadí z 1. kola – tentokrát ženy vítězné, muži druzí, ale celkové součty nás v obou kategoriích poslaly do čela.

Na jaře se našemu oddílu opravdu po všech stránkách dařilo. Věřme, že po srpnovém Mistrovství Evropy v Berlíně bude naše dosavadní spokojenost umocněna i medailemi ze závodů letos nejdůležitějších.